15 maja 2013 roku, decyzją NSA, po blisko 25-letnich staraniach i walkach w sądach, bezprawnie zrabowany w 1945 roku Dwór na Woli Zręczyckiej pod Krakowem, został przekazany z powrotem rodzinie-spadkobiercom jego budowniczych i dawnych właścicieli.
Tego dnia postanowiliśmy porzucić całe swoje dotychczasowe życie i poświęcić się przywróceniu i zachowaniu pamięci o tym niezwykłym miejscu. Dwór i należace do niego obiekty przez dziesiątki lat rządów PRL zostały doszczętnie rozrabowane oraz zniszczone przebudową i rozbiórką. Mozolnie dokonujemy rewitalizacji tego miejsca, by uczynić go lokalnym centrum kulturotwórczym i turystycznym. Na terenie obiektu działa już Muzeum Dwór Feillów oraz agroturystyka. Klikając w zakładki, zapoznacie się z naszą ofertą.
Jest to opowieść o czasach dawnych i tych współczesnych, o naszych zmaganiach z materią, zarówno zabytkową, jak i tą żywą, o stosunkach z urzędami i sąsiadami. Jest to blog o życiu, do którego serdecznie Was zapraszamy.

wtorek, 10 grudnia 2013

Dwór i kapliczka.

Jednym z najczęściej powtarzanych błędów dotyczących czasu powstania dworu jest datowanie jego budowy na podstawie roku widniejącego na kapliczce 1879. Tymczasem zamiast powielać w publikacjach niesprawdzone informacje, warto zajrzeć do archiwów.

W Archiwum Narodowym w Krakowie znajduje się teczka Dominium Zręczyce, która wyjaśniłaby zapewne wiele wątpliwości. Niestety, jesienią tego roku, kiedy wybraliśmy się do Krakowa specjalnie, aby przejrzeć tę dokumentację, teczka była niedostępna. Przez 15 minut gorączkowo poszukiwano jej pośród półek, aby w końcu nam, zaniepokojonym o losy tych bezcennych dokumentów powiedzieć, że teczka jest w konserwacji. Mam nadzieję, że jest to prawdą, choć wydaje mi się, że fakt pobytu dokumentów w konserwacji powinien być odnotowany i nie powinien był powodować panicznych poszukiwań na półkach.
Mając zatem nadzieję na dostęp do Dominium Zręczyce w późniejszym terminie, udaliśmy się na Lubicz do oddziału materiałów kartograficznych, gdzie wreszcie znaleźliśmy dokumentację z interesującego nas obszaru. Już na pierwszej mapie widać, że stary dwór wraz z zabudowaniami gospodarczymi, stał tam w roku 1847.

Bardzo ciekawy i jeszcze dla nas tajemniczy jest ten kwadracik na północ od budynku mieszkalnego.
A co z obecną kapliczką?


W przewodnikach sugeruje się, iż powstała wraz z dworem ot tak, bez specjalnej okazji. To nie jest prawda. Kapliczka jest młodsza od budynku który spłonął w latach 30 - tych. Ufundowała ją pierwsza właścicielka dworu z rodu Feillów, dla upamiętnienia tragedii, jaka rozegrała się w tym miejscu. Z powodu miłosnego zawodu gajowy odebrał sobie życie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy miły komentarz :-)