15 maja 2013 roku, decyzją NSA, po blisko 25-letnich staraniach i walkach w sądach, bezprawnie zrabowany w 1945 roku Dwór na Woli Zręczyckiej pod Krakowem, został przekazany z powrotem rodzinie-spadkobiercom jego budowniczych i dawnych właścicieli.
Tego dnia postanowiliśmy porzucić całe swoje dotychczasowe życie i poświęcić się przywróceniu i zachowaniu pamięci o tym niezwykłym miejscu. Dwór i należace do niego obiekty przez dziesiątki lat rządów PRL zostały doszczętnie rozrabowane oraz zniszczone przebudową i rozbiórką. Mozolnie dokonujemy rewitalizacji tego miejsca, by uczynić go lokalnym centrum kulturotwórczym i turystycznym. Na terenie obiektu działa już Muzeum Dwór Feillów oraz agroturystyka. Klikając w zakładki, zapoznacie się z naszą ofertą.
Jest to opowieść o czasach dawnych i tych współczesnych, o naszych zmaganiach z materią, zarówno zabytkową, jak i tą żywą, o stosunkach z urzędami i sąsiadami. Jest to blog o życiu, do którego serdecznie Was zapraszamy.

wtorek, 21 lipca 2015

Do Paryża pojechałam, żeby kraść.

I nie jestem w tym odosobniona. Paryż od wieków jest światowym centrum kulturotwórczym, a mnie takie miejsca kręcą. Wielu wybitnych artystów przyjeżdżało do tego miasta, by kraść pomysły i z powodzeniem zaszczepiać je na grunt rodzimy. W Paryżu powstał pierwszy na świecie kabaret- Le Chat Noir, który stanowił wzór dla tej będącej jeszcze w powijakach, dla wielu wątpliwej jakości sztuki. 

Można rzec, że Czarny Kot zmienił świat. Kabarety powstały jak grzyby po deszczu w każdym zakątku zachodniej cywilizacji. Dziś kabaret to sztuka przez duże S. Najbardziej skandalizujący przybytek-Moulin Rouge, jest dziś najgrzeczniejszym paryskim kabaretem.

Paryż dba o swoje dziedzictwo kulturowe. Mimo, że miasto wciąż w wielu dziedzinach przoduje w wyznaczaniu światowych trendów, na każdym kroku spotkać można ślady dawnych epok. Z premedytacją złodzieja przechadzałam się po mieście i tylko patrzyłam, skąd ukraść inspirację dla stworzenia u nas we dworku ciekawej niebanalnej atmosfery, która odzwierciedli z jednej strony moje zainteresowania i pasje, a z drugiej strony zaciekawi turystów, a może nawet wprowadzi do dworku, będącego jednocześnie siedzibą naszego muzeum, pierwiastek edukacyjny. I złapałam się, jak rybka w sieć w coś, co dla Paryża jest banalne, ale dla nas niekoniecznie.

Nic na to nie poradzę, ciągnie mnie w stronę atmosfery fin de siècle, kabaretów, ówczesnych skandali, szalonego życia dawnej bohemy. Do tej pory nie umiałam spolaryzować tych swoich zainteresowań i ciągot. Podczas wycieczki do Paryża ułożyły mi się pewne rzeczy w całość. Ale dosyć tych ogólników.

Na ścianie w apartamencie u Pani Ani, u której wynajmowałyśmy z koleżanką pokój, wisiała reprodukcja plakatu Teophile’a Alexandre’a Steinlena przedstawiająca Czarnego Kota. Im dłużej się na ten plakat patrzyłam, tym bardziej mi się podobał i do mnie przemawiał. Już pierwszego dnia, na bulwarze wzdłuż Sekwany, gdzie od dziesiątek lat rozkładają swoje kramy bukiniści zaobserwowałam, że Czarny Kot króluje. 

budki paryskich bukinistów

Nie lubię tak żywcem zżynać pomysłów, ale ten nie dosyć, że opanował moją głowę, to jeszcze wpasował się do ogólnej idei nadania mojemu miejscu na ziemi spójnego charakteru. Postanowiłam w części dla gości urządzić pokoje tematyczne. Pierwszy z nich będzie oczywiście nosił nazwę Pokój pod Czarnym Kotem. Następne będą nawiązywały albo do słynnych kabaretów (Pokój pod Czerwonym Wiatrakiem), albo do znanych z pop-kultury tytułów przedstawień, piosenek (Pokój pod Zielona Gęsią, Pokój pod Rudym Rydzem). W każdym pokoju zawiśnie odpowiednia dekoracja oraz notka historyczna powiązana z dedykowanym miejscem.

Obecnie pracujemy nad pierwszym pokojem- pod Czarnym Kotem. Z Paryża przywiozłam dwie reprodukcje plakatów i kilka widokówek. Na szczęście w Polsce motyw czarnego kota jest na tyle popularny, że mogę spokojnie dokupić brakujące dekoracje.Jeszcze bardzo surowy, ale dający nadzieję na przyszłość pierwszy gościnny pokój.


A to dwa kotki z naszego empiku. Produkcja angielska, cenowo dużo droższe niż podobnego formatu kotki z bulwarów paryskich.

Skoro już byłam w empiku, nie mogłam się powstrzymać, aby nie nabyć tego :-)


Ciekawa jestem Waszego zdania na temat pokojów inspirowanych pop-kulturą schyłku XIX i początków XX wieku. A może ktoś z czytających ma jakiś pomysł na nazwy pokojów w mojej przedstawionej wyżej konwencji?


30 komentarzy:

 1. Miło zobaczyć paryską ulicę. Polakom zawsze tęskno było do paryskiego szyku :)
  Ale... Jestem zaskoczona i zdziwiona, bo myślałam, że urządzenie dworu będzie nawiązywać do historii tego miejsca i że jego wnętrze zdobić będą raczej reprodukcje fotografii ich dawnych mieszkańców. I że to będzie raczej prostoty formy wyposażenia, jakby niewidocznych, stanowiących niezobowiązujące tło dla takich fotografii i krótkich notek o historii tego miejsca i okolic. Ciekawa jestem zatem innych, nie tylko czarno-kocich pokoi :)

  Widziałam w empiku te śmieszne tabliczki. sama bym sobie kupiła na drzwi, gdyby była taka z napisem "Tego mieszkania pilnuje kundelek :) " i miejsce na focię mojej schroniskowej suni.
  Najserdeczniej pozdrawaim,
  Beata

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miało być " raczej połączenie prostej formy wyposażenia ..." Coś pokręciłam ze ślepoty. Przepraszam za niechlujstwo :(

   Usuń
  2. Wszystko to, o czym piszesz będzie w części muzealnej dworu, w tzw. przestrzeni publicznej. W dużym holu na dole, korytarzu na górze, saloniku i dużym salonie. Pokoje gościnne chciałam, by były lekkie w treści, tematyczne, a nawet zaskakujące charakterem.

   Usuń
  3. To już (prawie) wszystko wiem ;-) i nie jestem już zdziwiona. W takim razie skoro przodków się nie wypierasz , ha, ha, to kabaretowa myśl przewodnia przednia. Podoba mi się bardzo, że kolorystyka z plakatu - czerwień - pojawia się na ścianie. Gdyby tak udało się tę samą zasadę powtórzyć w kolejnych pokojach, byłoby super. I na pewno będzie pięknie :)

   Usuń
  4. Postaram się, właśnie taki mam zamysł z kolorami i wystrojem ;-) Następne pokoje dopiero będą urządzane i remontowane zimą. Priorytetem są wnętrza z tzw przestrzeni publicznej, czyli remont holu, salonu, korytarzy, urządzenie muzeum.
   No nie da się żyć samą historią, bo to w pewnym momencie człowieka może przytłoczyć. Musi być troszkę miejsca na własną osobowość :-)

   Usuń
  5. Oczywiście masz rację, choć ja, wiesz, samą historią mogłabym żyć :) Bardzo jestem ciekawa Waszego Muzeum ;-)

   Usuń
  6. Mam nadzieję, że jak się urządzimy, to nas odwiedzisz, serdecznie zapraszamy :-)

   Usuń
 2. Lubię miejsca, w których pokoje są "tematyczne", moim numerem jeden jest dolnośląska Terra Sudeta. Kabaretowa inspiracja super! Tylko proszę, myślcie też o wysokich gościach. Łóżka z "dechami" w nogach skutecznie odstraszają od wynajęcia pokoju ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Łóżka mają długość 2 metry, rzeczywiście, nie pomyślałam, że są osoby, które mogą mieć ponad ten wzrost. Dziękuję za zwrócenie uwagi, postaram się wziąć pod uwagę ten aspekt i do następnych pokoi zamawiać łóżka bez dech.

   Usuń
 3. Aneto, no to się nakradłaś;) Mi się taki pomysł podoba i będę śledziła, jak go realizujecie.
  A że pierwszy gościnny jeszcze surowy, to nic. Przecież dom całe życie się urządza;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No, troszkę się jednak nakradłam i jestem bardzo z tego zadowolona :-) Cała przyjemność jest z tego urządzania i nie ma się co z tym spieszyć.

   Usuń
 4. Chcesz zdjęcie Czajnika? Do pokoju pod Czajnikiem, hrehrehre!
  Mnie się Twój pomysł bardzo podoba. Jest ciut nostalgiczny, takich kabaretów już nie ma...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. He, he... próbuję znaleźć jakiś pretekst kabaretowo-popkulturowy, żeby jednak zrobić jakiś pokój z psem w roli przewodniej, ale co? Pies Pankracy?! :-) Pokój pod Hot-Dogiem? :-)

   Usuń
  2. Wiem! Iggy Pop wykonywał na początku lat 70-tych utwór "Now I wanna be your dog", który to utwór zapoczątkował gatunek punk rocka. To może będzie to Pokój pod Twoim Psem. I każdy, kto przyjedzie z psem, będzie zachwycony, że to pokoj pod jego psem :-) A ja będę zachwycona, że mogę wyedukować gości na temat punk-rocka :-)

   https://www.youtube.com/watch?v=IbLRf0j80wU

   Usuń
  3. Właśnie miałam Ci zaproponować pokój Pod Psem, ale pod Twoim Psem brzmi zdecydowanie lepiej!

   Usuń
 5. Skoro Dwor w Krakowskiem to nie mozna zapomniec o Zielonym Baloniku. Zapraszam do Jamy Michalika :-) (nie, nie: oprocz sentymentu NIE mam zadnych powiazan z ta kawiarnia!!!)
  Powodzenia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jama Michalika to dla mnie miejsce nr 1 w Krakowie, oczywiście już odwiedzone, obfotografowane. Zapadając się w niezwykłe siedziska próbuję w myślach cofnąć się w czasie i wyobrazić sobie młodopolską atmosferę tej restauracji.
   Wahałam się, czy wykorzystać nazwę Zielony Balonik, czy Zielona Gęś. Dwóch pokojów zielonych raczej nie wprowadzę, no chyba że mi pomysłów zabraknie. Wybrałam Gęś, bo zwierzę bardziej kojarzy się z wsią, a to przecież sielski wiejski dworek.

   Usuń
  2. Oczywiscie, ze w swoim Dworze zrobisz jak zechcesz.
   Jasne, ze gęś bardziej kojarzy sie ze wsia, no ale... Zielona Gęś, a wlasciwie Teatrzyk Zielona Gęś, wcale nie byl kabaretem typu Le Chat Noir (z pewnoscia wiesz, ze byly to miniatury dramatyczne publikowane w Przekroju, ach znow ten kochany Krakow ;-)
   w dodatku to tworczosc zaledwie powojenna ;-)

   Wielu (rozno)kolorowych, inspiracji zycze

   Usuń
  3. Wiem, oczywiście, ale obawiam się, że nie wystarczy mi nazw kabaretów, które będą pasować, by ubrać w nie wnętrza. Pomyślałam, że rozszerzę o szeroko rozumianą pop-kulturę. XX-wieczni artyści to spadkobiercy XIX-wiecznej bohemy. Mam jeszcze sporo czasu na przemyślenia, koncepcja może się zmieniać, ale ile się da wycisnąć z kabaretów, tyle wycisnę.

   Usuń
 6. Mnie się pomysl z pokojami tematycznymi bardzo podoba. I sobie tak myśle, że chcialabym wypoczywać w zielonym pokoju, pod znakiem gesi :)
  Czyli masz juz pokoj czarny, czerwony, zielony i rudy...
  Pomyśle

  Ale super to wymysliłaś :) Takie miejsce z tradycja, szacowne mury - a tu nagle pianka na szampanie, albo cappuccino :)- odkrywa sie kotara i ... voila :)... zapraszamy do kabaretu ;> Nic zdroznego, tylko czysty relaks :)
  Mam taki klaser w glowie :)
  I na jednej kartce jest Liza Minnelli w scenie z filmu "Kabaret"
  Pije jakis alkohol, wlasnie zaciaga sie papierosem w długiej cygarniczce i mowi " Boska dekadencja"
  :)
  Takie cos dostrzegłam w Twoich planach :) Chillout taka nuta zdrozności :P
  Podniecajace :)
  I zapraszajace :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trafiłaś w sedno, właśnie o to chodzi :-) Mam nadzieję, że zaciekawię i zaintryguję przyszłych gości.

   Usuń
 7. A pokój "pod siwym dymem" ? :P
  Dla wielbicieli jeszcze mocniejszych wrazen? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nooo... a jak mi zaczną robić w dworku "siwy dym" to co? :-)

   Usuń
  2. Ojtam, ojtam :)
   Poparz, jaka minę ma Antoni Feill :) Myslisz, ze powolilby na jakis siwy dym w dworku? :) Co najwyżej- to na jakis dymek, hi, albo nawet - dymiatko :)

   Usuń
 8. Osobiście podoba mi się bardzo pomysł z tematycznymi pokojami. Jest to i oryginalny i bardzo przyjemny sposób na zmianę wystroju. Nie wiem czy chcesz się poruszać w innych tematach czy jedak lepiej będzie iść jedną linią tematyczną i klimatyczną.

  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba pozostanę przy podobnej linii tematycznej. Jak mi zabraknie kabaretów, to sięgnę po następców XIX wiecznej bohemy, czyli bardziej współczesnych artystów, równie wyklętych, jak niegdyś Czarny Kot, czy Czerwony Wiatrak. Nie żartowałam z tym pokojem pod Twoim Psem, o którym pisałam w komentarzu powyżej :-)

   Usuń
 9. Poczytałam i myślę, że oprócz tematyki kabaretowej w wystroju dojdziecie z Chłopem do wprawy i kabarecik gościom jakiś strzelicie:)
  Super pomysł, ale też i wyzwanie. Najważniejsze, ze jest myśl i wiadomo, w jakim kierunku działać. Takie kradziejstwo nie tuczy i obraca się w dobro:) czego Wam serdecznie życzę!!!
  A goldenkowa tabliczkę też nabyłam jakiś czas temu w empiku i gdy powiesiłam na drzwiach mieszkania, to ludziska padali ze śmiechu.
  Buziaki:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A może jakiś kabarecik do nas w gościnę przyjedzie, zachęcony tematem dworku? :-) Ogromnie liczymy na artystycznie zorientowanych gości. Jeszcze muszę znaleźc wiedeński fortepian i niech się dzieje :-)

   Usuń
 10. A Crazy Hors tez bedzie?:))
  I Moulin Rouge?
  Moge sie rozejrzec, za jakimis gadzetami..;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jasne, będzie pokój pod Czerwonym Wiatrakiem, także rozglądaj się za gadżetami związanymi z Moulin Rouge, jak najbardziej :-)

   Szalony Koń to niegrzeczny kabaret, choć ja osobiście uwielbiam erotykę podniesioną do rangi sztuki; burleska, etc. Czy nie będzie to zbyt kontrowersyjne dla gości? Myślę, że mimo wszystko się zdecyduję, ponieważ bardzo mi brakuje pokoju "końskiego", a końskich gadżetów już trochę mam.

   Usuń

Dziękuję za każdy miły komentarz :-)